مقاله درباره سنگ دستگاه ادراري

مقاله درباره سنگ دستگاه ادراري

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات

فرمت فایل word  و قابل ویرایش و پرینت

تعداد صفحات: 49

 

فصل اول

مقدمه

پيشگفتار:

قدمت سنگ دستگاه ادراري به قدمت انسان است.با وجود رشد تكنيكهاي مدرن مشكل سنگ ادراري هم چنان براي اورولوژيست ها و بيماران باقي مانده است. هم اكنون ميزان شيوع بيماري سنگ ادراري رو به افزايش مي باشد .(1)

اين سوال هميشه مطرح بوده است كه سنگ ادراري موجب چه نوع تغييراتي در مخاط ادراري مي شود؟ تا كنون مشخص شده است كه مخاط ادراري در پاسخ به محرك هايي چون سنگ وعفونت دچار پروليفراسيون،متاپلازي و ديس پلازي مي شود.(1)

گزارشهايي موجود است كه سنگ ادراري موجب بروز تومورهاي لگنچه مي شود بطوريكه در برخي مطالعات پيشنهاد شده است كه همه بيماراني كه تحت عمل جراحي حذف سنگ قرار مي گيرند از نظر تغييرات احتمالي اروتليوم بيوسپي وبررسي مي شوند.

اما مطالعه ديگري پيشنهاد بيوپسي را در بيماران مبتلا به سنگ شاخ گوزني عفوني داده است.از طرفي اثر مدت زمان ابتلا بيماران به سنگ كليه بر ميزان ضايعات وعوارض ناشي از سنگ هنوز مشخص نشده است و در مطالعات مختلف نتايج مختلفي بدست آمده است. با توجه به پروگنوزبد تومورهاي لگنچه وكليه بسيار مهم است كه اين بيماران در مراحل اوليه بروز آن تشخيص داده شود. بنابراين هدف مطالعه بر اين محور تنظيم شده است كه آيا نياز به انجام بيوسپي در هر عمل جراحي حذف سنگ مي باشد؟ و در صورتيكه اين پاسخ مثبت است آيا مي شود زمان مشخصي را براي بيوسپي از مبتلايان به سنگ كليه در نظر گرفت؟

كليات: نقش اصلي دستگاه ادراري توليد و دفع ادرار وتنظيم آب واملاح بدن است براي اطلاع دقيق تر از روند تشكيل سنگ ادراري و عوارض سوء آن لازم است كه در مورد آناتومي،فيزيوپاتولوژي وبافت شناسي دستگاه ادراري شناخت كافي داشته باشيم.قسمتهايي از دستگاه ادراري كه مي تواند مبتلا به سنگ شود شامل كليه ها و لگنچه آن،حالب ها،مثانه و پيشابراه مي باشد كه در مورد آنها توضيح خواهيم داد.

كليه ها

آناتومي ماكروسكوپي:يك جفت ارگان قهوه اي مايل به قرمز وسفت مي باشد كه در خلف صفاق و در دو طرف ستون فقرات قرار دارد.(شكل 1-1)

به عنوان يك عضو ترشح كننده ادرار نقش بزرگي در تنظيم آب و املاح،اسيد وباز به عهده دارند علاوه بر اين در اعمال ديگري همچون ساختن رنين و ويتامين D و هورمون اريتروپوتین مشاركت دارند.(2)

كليه عضو پرعروقي است كه در شرايط عادي حدود 20%برون ده قلبي را دريافت مي كنند.پارانشيم كليه آزاد است و فقط يك كپسول نازك ولي محكم آن را مي پوشاند در حالت عادي جراح براحتي مي تواند كپسول را از پارانشيم كليه جدا كند.

وزن كليه طبيعي در مردان حدود 150 گرم است و در زنان از نظر اندازه و وزن كمتر است .طول كليه حدود 12_10 سانتي متر وعرض آن 7_5 سانتي متر و قطر آن حدود 4_3 سانتي متر است.گاهي كليه چپ بزرگتر از كليه راست مي باشد و علت آن فشار كبد بر روي كليه راست است .

كليه در اطفال اندازه بزرگتري نسبت به جثه دارد.كليه در قطب فوقاني وتحتاني تحدب دارد.سطح داخلي آن فرو رفته وگود است كه ناف كليه نام دارد و به سينوس كليوي باز مي شود كه مجاري جمع كننده ادرار وعروق كليوي آن اشغال نموده اند در اطراف سينوس معمولاً مقاديري چربي قرار مي گيرد.(2)

آناتومي ميكروسكوپي: پارانشيم كليوي به دو قسمت مدولاو قشر تقسيم مي شودكه قشر كم رنگ به آساني از مدولاي تيره رنگ متمايز مي شود.مدولا از چند مخروط مجزا به نام پيراميد تشكيل شده است ونوك گرد هر مخروط به يك پاپي كليوي منتهي مي شود كه به طرف سينوس كليه قرار دارد جايي كه توسط كاليس هاي كوچك منفرد ادرار جمع آوري مي شود. (شكل2-1)

بنابراين تعداد پيراميدها با كاليس هاي كوچك متناسب است.قاعده هر پيراميد تقريباً موازي لبه خارجي كليه قرار دارد قشر كليه پيراميد ها را مي پوشاند و از بين پيراميد ها تا سينوس كليه پيش مي رود واين گسترش غشاء در بين پيراميدها_ ستون بر تن _تا عروق پارانشيم ادامه مي يابد.يك لُب كليه مشخص مي شود با يك مخروط منفرد كه توسط غشاء پوشانيده شده است.پارانشيم كليه شامل ساختمان هاي متعدد توبولار،شبكه عروقي، لوله هاي جمع كننده ادرار وبافت بينابيني است غشاء اين توبول ها به طور كاملاً واضح با گلومرول هاي مويرگي دانه فلفلي احاطه شده اند. (شكل3-1)

بافت شناسي:واحد عملكردي كليه نفرون نام دارد و از لوله اي تشكيل شده است كه عملكرد ترشحي ودفعي دارد. بخش ترشحي بيشتر در غشاء كليه واقع شده ومتشكل از كورپوسكول كليوي وقسمت ترشحي لوله هاي ترشحي كليوي است.هر كورپوسكول كليوي متشكل از گلومرول عروقي است كه به داخل كپسول بوومن نفوذ مي كند وبا اپي تليوم پيچيده پروگزيمال در يك امتداد قرار دارد.قسمت دفعي در مدولا قرار دارد و شامل لوله پيچيده پروگزيمال،قوس هنله و لوله پيچيده ديستال است.بخش دفعي نفرون لوله جمع كننده ناميده مي شود كه در امتداد انتهاي ديسنال شاخه صعودي لوله پيچيده قرار دارد.لوله جمع كننده محتويات خود را از طريق رأس هرم به داخل كاليس كوچک می ریزد.

لگنچه،كاليس وپاپي: آناتومي:پاپي كليوي ممكن است كمتر از 4عدد ويا بيشتر از 18 عدد باشد.معمولاً بين9_7 عدد است.هر پاپي


اشتراک بگذارید:

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 2,000 تومان
نمایش لینک دانلود پس از پرداخت هزینه

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
file3_1650037_4895.zip69.5k

پاورپوینت آشنايي با RAID

پاورپوینت آشنايي باRAID لينک پرداخت و دانلود *پايين مطلب*  فرمت فايل:powerpoint (قابل ويرايش و آماده پرينت)   تعداد اسلاید :18 RAID •مخفف عبارت   Redundant Array of Inexpensive Disks •تعريف : سازماندهی چند ديسک ارزان به گونه ای که يک ديسک با حجم حافظه زياد و کارايی بالا به نظر برسد. پخش داده (Data striping) و افزونگی (Redundancy) •مهمترين مفاهيمی که بايد در طراحی و پياده سازی ديسک ه ...

توضیحات بیشتر - دانلود 2,000 تومان

آخرین محصولات فروشگاه