مقاله درباره تاريخچه پلاستيك‌ها

مقاله درباره تاريخچه پلاستيك‌ها

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات

فرمت فایل word  و قابل ویرایش و پرینت

تعداد صفحات:81

منابع

1- مترجم: مهندس مرتضي مضطرزاده – مهندس شيرين خسروي / نويسنده : تري ال . ريچاردسون ”پلاستيكهاي صنعتي” – سازمان پژوهشهاي علمي و صنعتي ايران – 1376 – ISBN 964-6541 - 00-3 صفحات 334-324 .

2- دكتر افسانه ربيعي – ”جوشكاري پلاستيكها” – انتشارات فني حسينيان – ايران – 1378 ISBN 964-6607-09-8 .

3- مهندس جمشيد قضاتي مصلح آبادي – ”تكنولوژي و كاربرد لاستيك ، پلاستيك و كامپوزيت در صنايع و خودروسازي” – انتشارات دانش و فن – ايران – 1380 . ISBN 964-6471-42-0 .

-1- تاريخچه پلاستيك‌ها

اولين بار در سال 1862 برادران هايت[1] موفق به توليد سلولوئيد شدند و در حدود چهل سال بعد شخصي بنام باكلند [2] موفق به توليد باكليت شد. در حد فاصل سالهاي 1921 تا 1928 بعضي از انواع نايلون‌ها و همچنين اوره – فرمالدئيد و ... به بازار عرضه شد و در سال 1934 پلي و نييل كلريد (PVC) در ميزان تجاري جهت ساخت محصولات مختلف روانه بازار شد. اما مهمترين دوره پيشرفت پلاستيكها در دهه 1950 و در دهه 1960 اتفاق افتاد كه در آن زمان اختراع و توليد انواع مختلف پلاستيك با خواصل و كاربردهاي متنوع نقطه عطفي در اين صنعت نام گرفت. در اين زمان اختراع  توليد انواع مختلف پلاستيك با خواص و كاربردهاي متنوع اتفاق افتاد كه در آن زمان اختراع و توليد انواع مختلف پلاستيك با خواص و كاربردهاي متنوع نقطه عطفي در اين صنعت نام گرفت. در اين زمان دانشمنداني چون زيگلر [3]از آلمان و يا ناتا [4]از ايتاليا اصول و روشهاي پليمريزاسيون را روشن كردند و باعث پيدايش تكنولوژي نويني در جهت ساخت پليمرهاي مختلفي همچون خانواده پلي اتيلن‌ها و پلي پروپيلن‌ها و پلي اترها و اپوكسي ها و ... شدند . اگر بخواهيم اسمي از اولين پلاستيك ساخته شده بشر نام ببريم بايد به سلولز نيترات اشاره كنيم كه اولين پلاستيك تجاري بود كه به بازار عرضه شد ولي به دليل ضعف‌هايي كه داشت از جمله قابل اشتعال بون زياد و در نتيجه خطرناك بودن اين پلاستيك، تحقيقات براي جايگزين كردن نوع پلاستيك ديگري كه اين ضعف را نداشته باشد توسط پروفسور مايلز  به توليد پلاستيك سلولزاستات منجر شد كه اين محصول بازار خوبي را كسب كرد. توسعه گرمانرم هاي PVC و PE كمك بزرگي به متفقين در جنگ جهاني دوم نمود و اين امر باعث شتاب تحقيقات در زمينه پلاستيكها در اين كشورها شد و در نتيجه پلي استر غير اشباع، پلي استايرين و اپوكسي كشف شد و به يكباره توجه به صنعت پلاستيك جلب شد.در دهه 1960 نه تنها رشد سريع پلاستيكهاي گرمانرم مثل PVC ، PE ، PP ، PS شكل گرفت بلكه دهه ظهور پلاستيك سوپر مثل پلي كربنات، پلي استال فنوكسي‌ها، پلي فنيلين اكسيد نيز نام گرفته اين پلاستيكها را كه مخصوص مي‌باشند معمولاً پلاستيكهاي مهندسي مي‌نامند كه به عنوان جايزگين آلياژهاي فلزي در مقايس صنعتي پذيرفته شده‌اند.

در حال حاضر با توجه به پيشرفت هاي جديد در صنايع خودرو سازي و يا لوازم خانگي قطعات پلاستيكي بخاطر كاهش وزن و افزايش بازدهي، جايگزين مناسبي براي قطعات فلزي شده‌اند. امروزه از انواع پلاستيكهاي پليمري در بازار در حدود 70 درصد آنها مختص به چهار گروه PVC ، PP , PE و پليمرهاي نوع پلي استايرني (PS) مي باشد  براي توليد اين چهار زمينه كالا رقابت شديدي بين شركتهاي شيميايي مونسافتو، شركت داو، شل، يونيون كار بايد و شركت پونت و بي‌اف گودريچ و اكسون و فيلپس وجود دارد. در موارد خاصي نيز پلاستكيهاي خاص توسط يك يا دو توليد كننده توليد مي شوند و جنبه رقابتي بودن از بين مي رود.

2-1- هدف پروژه

تنوع تعداد پلاستيكهايي كه در جهان توليد مي شوند به قدري زياد است كه اگر قرار باشد مخشصات و كاربردهاي تمامي آنها را روي كاغذ بياوريم كتابي با هزارات برگ خواهد شد. از سوي ديگر آمار روزانه ميزان تويد و مصرف انواع پلاستيكها در جهان سر به ارقام نجومي مي زند. همين مسأله نشانگر ميزن اهميت پلاستيكها در صنعت و زندگي روزمره بشر در سالهاي اخير است و باز هب همين علت است كه مي توان به جرأت اعلام نمود كه در سالهاي اخير در برخي زمينه ها پلاستيكها توانسته اند به راحتي جانشين فلزات شده و با آنان به رقابت برخيزند لذا همانقدر كه تكنولوژي جوشكاري و اتصال فلزات در صنعت حائز اهميت است جوشكاري پلاستيكها نيز در جاي خود بايد مورد توجه قرار گيرد. امروزه با استفاده از روشهاي مختلف جوشكاري، اتصال و نهايتاً شكل دادن پلاستيكها مي توان اشكال و قعطات پيچيده‌اي را تهيه نمود كه با استفاده از مواد ديگري مثل چوب و فلز و غيره امكان دستيابي به آنها غير ممكن و نسبتاٌ مشكل مي باشد.

در اين ميان نقش تفلون به عنوان يك پلاستيك صنعتي بسيار نمايان است. همان گونه كه مي دانيد تفلون يكي از انواع پلاستيك است كه امروزه نقش مهمي را در صنايع ايفا مي كند و در بسياري موارد و شرايط استراتژيك جايزگزين قطعات فلزي شده است. خواص ويژه اين پلاستيك و قابليت تراشكاري آن و همخواني با محيط هاي جوي متفاوت ما را بر آن داشت كه مطالعه و تحقيقي داشته باشيم بر نحوه اتصال و جوشكاري و مونتاژ قطعات تفلون و انواع روشهاي جوشكاري پلاستيكها و در نهايت هدف، ارائه نتايج حاصل از آزمايشات تجربي و ارائه نظر رو راهكار در مورد نحوه جوشكاري تفلون به روش ابزار داغ مي باشد. در اين ميان تلاش خواهد شد تأثير نوع طرح پخ و يا عمليات حرارتي تكميلي برروي استحكام جوش حاصله نمايان گردد.

 فصل دوم : مروري بر منابع

1-2- جوشكاري و اتصال حرارتي پلاستيكها

قطعات پلاستيكي را مي توان به طرق مختف بررويهم سوار كرد. بطور كلي اين روشها در 3 گروه طبقه بندي مي شوند كه عبارتنداز:

  • چسباندن پلاستيك‌ها برروي هم.
  • سوار كردن قطعات پلاستيكي به طريقه مكانيكي.
  • جوشكاري و اتصال حرارتي پلاستيكها

در فرآيند چسباندن قطعات پلاستيكي سطوحي را كه قرار است بهم چسبانده شوند بالايه‌اي از چسب پوشانده و سپس آنها را روي هم گذاشته و با اعمال فشار متوسطي به يكديگر مي چسبانند. نوع چسب مورد استفاده در هر حالت بستگي به نوع ماده‌اي دارد كه قرار است چسبانده شود.

2-2- ايجاد اتصال از طريق چسباندن

ايجاد اتصال از طريق چسباندن يكي از راههاي موثر مونتاژ پلاستيكها در سرعتهاي بالا است. اين اتصال باعث آميختن مولكولهاي بين قطعات نمي شود. بلكه قطعات را به يكديگر مي‌چسباند. چسباندن چوب ، كاغذ و فلزات نمونه‌هايي از اين نوع اتصال مي‌باشد. چسبهاي مذاب داغ نمونه‌هايي از اين مواد هستند كه با سرد شدن سخت مي­شوند. در اين بحث هيچ تمايزي بين چسبهاي دائمي، موقت يا جدا شونده نخواهد بود . همه آنها به عنوان موادي كه باعث چسبندگي سطح قطعات به يكديگر مي شوند مورد توجه خواهند بود. چسبها در صنايع اتومبيل، نساجي، هوافضا، ساختمان، بسته بندي و الكترونيك استفاده مي شود. .

3-2- چسبندگي امتزاجي

در اتصالات چسبندگي امتزاجي مولكولهاي بين قطعات با يكديگر آميخته مي شوند. سطوحي از قطعات كه به يكديگر متصل مي شوند بايد قبلاً بوسيله حرارت يا حلال، نرم يا روان شوند چسبندگي امتزجي نوع چسبندگي شيميايي است كه قطعات را كنار هم نگه مي دارد. پيوند با ملات حل كننده، پيوند چرخشي، پيوند جوشكاري با گاز داغ، پيوند با كمك ابزار داغ، پيوند ضربه‌اي ، پيوند دي الكتريك، پيوند ماوراي صوت، و پيوند الكترو مغناطيسي روشهايي از چسبندگي امتزاجي مي باشند [1] .

4-2- پيوند ملاتي

ملاتهاي حل كننده و ملاتهاي چسبناك دو نوع ملاتي هستند كه كاربرد رايجي دارند . ملاتهاي حل كننده حلالها يا مخلوطهايي از حلالها هستند كه مواد را حل نموده و سپس با تبخير حلال، مواد در يكديگر روان شده و مي‌اميزند. ملاتهاي غليظ كه گاهي ملاتهاي لايه‌اي يا مخلوطهاي حلالي نيز خوانده مي شوند. متشكل از حلالها و مقايدر كمي از پلاستيكهايي هستند كه بايد به يكديگرمتصل شوند. اين ملات ماده ويسكوزي است كه پس از خشك شدن لايه نازكي از پلاستيكهاي مادر را در محل اتصال باقي مي گذارد.


 


اشتراک بگذارید:

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 2,400 تومان
نمایش لینک دانلود پس از پرداخت هزینه

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
file81_1668509_2671.zip2 MB

پاورپوینت آشنايي با RAID

پاورپوینت آشنايي باRAID لينک پرداخت و دانلود *پايين مطلب*  فرمت فايل:powerpoint (قابل ويرايش و آماده پرينت)   تعداد اسلاید :18 RAID •مخفف عبارت   Redundant Array of Inexpensive Disks •تعريف : سازماندهی چند ديسک ارزان به گونه ای که يک ديسک با حجم حافظه زياد و کارايی بالا به نظر برسد. پخش داده (Data striping) و افزونگی (Redundancy) •مهمترين مفاهيمی که بايد در طراحی و پياده سازی ديسک ه ...

توضیحات بیشتر - دانلود 2,000 تومان

آخرین محصولات فروشگاه