مقاله انرژي اتمي

مقاله انرژي اتمي

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات

فرمت فایل word  و قابل ویرایش و پرینت

تعداد صفحات:50

چکيده

در حال حاضر ، انرژي اتمي بهترين سوخت جهان به شمار مي رود که از دو راه شکافت هسته اي و همجوشي هسته اي مي توان آن را توليد و از انرژي آن استفاده کرد . در روش شکافت هسته اي که کاملاً در راکتور اتمي انجام مي گيرد ، اورانيوم سوخت اصلي است و از آن براي به کار انداختن راکتور استفاده مي شود . در اين روش يک نوترون به هسته اورانيوم 235 که مقدار آن در سنگ اورانيوم 07/0 درصد است، برخورد کرده ، باعث تقسيم شدن آن مي شود و دو نوترون جديد هم به وجود مي آيد اين دو نوترون جديد خود به دو هسته ديگر برخورد کرده و به همين ترتيب هسته هاي زيادي شکافته مي شوند و انرژي فراواني را توليد مي کنند . در همجوشي هسته اي دقيقاً عکس اين عمل رخ مي دهد . يعني دو هسته کوچک به يک هسته بزرگتر تبديل شده و به همراه نوترون مقدار بسيار عظيمي انرژي توليد مي کند . البته اين عمل هنوز در روي زمين به طور کامل انجام نگرفته است . زيرا امکان پذير نمي باشد .

از انرژي بدست آمده در روش هاي بالا مي توان براي توليد برق استفاده کرد همچنين انرژي اتمي در پزشکي ، صنعت و کشاورزي استفاده هاي فراواني دارد .

انرژي اتمي حدود 30 سال است که وارد ايران شده و هم اکنون بخش کوچکي از توليد برق کشور را به خود اختصاص داده است .

فصل اول

شناخت انرژي اتمي

تعريف انرژي

هر نوع حرکت و پويايي چه در موجود زنده و چه غير زنده نياز به يک عامل اوليه براي شروع و همچنين ادامه کار خود دارد . اين عامل حرکت و پويايي را انرژي مي ناميم . انرژي عبارت است از توانايي انجام کار به زبان ديگر براي انجام هر کاري نياز به انرژي است . بنابراين هر نوع حرکت و جنبشي براي آن که انجام شود . نياز به انرژي دارد. (1)

دسته بندي انرژي ها: نوعي تقسيم بندي انرژي به اين شکل است که تمام انرژي‌ها را در دو گروه انرژي هاي نهفته در ماده (مانند انرژي سوخت هاي فسيلي و انرژي اتمي) و انرژي مکانيکي تقسيم بندي مي کنند .

نوع ديگر تقسيم بندي بر حسب دائمي بودن (تجديد پذير مانند انرژي باد) و غير دائمي بودن (تجديد ناپذير بودن مانند انرژي اتمي ناشي از اورانيوم) بودن انرژي هاست.(2)

 

انرژي اتمي و اهميت آن

 

انرژي اتمي از جمله انرژي هاي تجديد ناپذير است و از جمله انرژي هاي نهفته در ماده مي باشد . اين انرژي از يک واکنش اتمي ناشي مي شود . يعني فعل و انفعالات درون اتم هاي سوخت اتمي باعث توليد آن مي شود . در فرآيند توليد انرژي اتمي ، اتم هاي سوخت اتمي ، که غالباً فلز اورانيوم است ، متلاشي مي شوند . ماده‌ي اورانيوم که مهم ترين سوخت براي بدست آوردن انرژي اتمي است ، به مقدار نسبتاً زياد در پوسته زمين وجود دارد . تا سال 1960 نفت و زغال سنگ تنها منابع انرژي جهان به شمار مي رفتند . ولي از آن سال به بعد انرژي اتمي نيز قسمتي از انرژي مورد نياز بشر را تأمين مي کند . با کشف منابع جديد اورانيوم در پوسته زمين رفته رفته تعداد نيروگاه هايي که از اورانيوم به عنوان سوخت اتمي استفاده و برق توليد مي کنند افزايش يافت.(3)  

 

از همان ابتداي استخراج نفت براي مصرف بشر ، روز به روز به مقدار مصرف آن افزوده مي شد . و متخصصان همواره نگران آن بودند که در آينده نه چندان دور روزي خواهد رسيد که منابع زير زميني نفت به پايان خواهد رسيد . هنوز هم اين نگراني ها وجود دارد . از همان زمان ، اين نگرانيها دانشمندان را بر يافتن راه هاي جديد براي توليد انرژي از منابع انرژي ديگر ترغيب نموده است . استفاده از انرژي اتمي ناشي از اين نوع بينش دانشمندان نسبت به آينده سوخت هاي فسيلي بوده است .

دانشمندان دريافته اند که منشأ تمام انرژي هاي مورد استفاده بشر حاصل از انرژي تشعشعات نوراني خورشيد است . اما نکته بسيار جالب اينکه منشأ خود انرژي خورشيدي ، انرژي اتمي يا انرژي حاصل از همجوشي اتم هاست . بنابر اين انرژي اتمي ريشه و منشأ تمام انرژي جهان هستي است . از ابتداي قرن بيستم که دانشمندان به انرژي  عظيمي که در اتم برخي فلزات سنگين مثل اورانيوم و پلوتونيم وجود دارد ، پي بردند . تحقيقات فراواني به منظور يافتن روش هاي مناسب به منظور استفاده از اين انرژي عظيم توسط دانشمندان کشورهاي پيشرفته انجام شده است . اين تحقيقات در سال 1956 به ايجاد اولين نيروگاه اتمي دنيا در آمريکا منجر شد و عملاً از سال 1960 ميلادي استفاده از انرژي اتمي به جاي سوخت هاي فسيلي به تدريج در حال شکل گيري است.(4)


اشتراک بگذارید:


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 3,000 تومان

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
file50_1872668_4221.zip31.8k

پاورپوینت آشنايي با RAID

پاورپوینت آشنايي باRAID لينک پرداخت و دانلود *پايين مطلب*  فرمت فايل:powerpoint (قابل ويرايش و آماده پرينت)   تعداد اسلاید :18 RAID •مخفف عبارت   Redundant Array of Inexpensive Disks •تعريف : سازماندهی چند ديسک ارزان به گونه ای که يک ديسک با حجم حافظه زياد و کارايی بالا به نظر برسد. پخش داده (Data striping) و افزونگی (Redundancy) •مهمترين مفاهيمی که بايد در طراحی و پياده سازی ديسک ه ...

توضیحات بیشتر - دانلود 2,000 تومان

آخرین محصولات فروشگاه