مقاله انرژي اتمي

مقاله انرژي اتمي

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات

فرمت فایل word  و قابل ویرایش و پرینت

تعداد صفحات:50

چکيده

در حال حاضر ، انرژي اتمي بهترين سوخت جهان به شمار مي رود که از دو راه شکافت هسته اي و همجوشي هسته اي مي توان آن را توليد و از انرژي آن استفاده کرد . در روش شکافت هسته اي که کاملاً در راکتور اتمي انجام مي گيرد ، اورانيوم سوخت اصلي است و از آن براي به کار انداختن راکتور استفاده مي شود . در اين روش يک نوترون به هسته اورانيوم 235 که مقدار آن در سنگ اورانيوم 07/0 درصد است، برخورد کرده ، باعث تقسيم شدن آن مي شود و دو نوترون جديد هم به وجود مي آيد اين دو نوترون جديد خود به دو هسته ديگر برخورد کرده و به همين ترتيب هسته هاي زيادي شکافته مي شوند و انرژي فراواني را توليد مي کنند . در همجوشي هسته اي دقيقاً عکس اين عمل رخ مي دهد . يعني دو هسته کوچک به يک هسته بزرگتر تبديل شده و به همراه نوترون مقدار بسيار عظيمي انرژي توليد مي کند . البته اين عمل هنوز در روي زمين به طور کامل انجام نگرفته است . زيرا امکان پذير نمي باشد .

از انرژي بدست آمده در روش هاي بالا مي توان براي توليد برق استفاده کرد همچنين انرژي اتمي در پزشکي ، صنعت و کشاورزي استفاده هاي فراواني دارد .

انرژي اتمي حدود 30 سال است که وارد ايران شده و هم اکنون بخش کوچکي از توليد برق کشور را به خود اختصاص داده است .

فصل اول

شناخت انرژي اتمي

تعريف انرژي

هر نوع حرکت و پويايي چه در موجود زنده و چه غير زنده نياز به يک عامل اوليه براي شروع و همچنين ادامه کار خود دارد . اين عامل حرکت و پويايي را انرژي مي ناميم . انرژي عبارت است از توانايي انجام کار به زبان ديگر براي انجام هر کاري نياز به انرژي است . بنابراين هر نوع حرکت و جنبشي براي آن که انجام شود . نياز به انرژي دارد. (1)

دسته بندي انرژي ها: نوعي تقسيم بندي انرژي به اين شکل است که تمام انرژي‌ها را در دو گروه انرژي هاي نهفته در ماده (مانند انرژي سوخت هاي فسيلي و انرژي اتمي) و انرژي مکانيکي تقسيم بندي مي کنند .

نوع ديگر تقسيم بندي بر حسب دائمي بودن (تجديد پذير مانند انرژي باد) و غير دائمي بودن (تجديد ناپذير بودن مانند انرژي اتمي ناشي از اورانيوم) بودن انرژي هاست.(2)

 

انرژي اتمي و اهميت آن

 

انرژي اتمي از جمله انرژي هاي تجديد ناپذير است و از جمله انرژي هاي نهفته در ماده مي باشد . اين انرژي از يک واکنش اتمي ناشي مي شود . يعني فعل و انفعالات درون اتم هاي سوخت اتمي باعث توليد آن مي شود . در فرآيند توليد انرژي اتمي ، اتم هاي سوخت اتمي ، که غالباً فلز اورانيوم است ، متلاشي مي شوند . ماده‌ي اورانيوم که مهم ترين سوخت براي بدست آوردن انرژي اتمي است ، به مقدار نسبتاً زياد در پوسته زمين وجود دارد . تا سال 1960 نفت و زغال سنگ تنها منابع انرژي جهان به شمار مي رفتند . ولي از آن سال به بعد انرژي اتمي نيز قسمتي از انرژي مورد نياز بشر را تأمين مي کند . با کشف منابع جديد اورانيوم در پوسته زمين رفته رفته تعداد نيروگاه هايي که از اورانيوم به عنوان سوخت اتمي استفاده و برق توليد مي کنند افزايش يافت.(3)  

 

از همان ابتداي استخراج نفت براي مصرف بشر ، روز به روز به مقدار مصرف آن افزوده مي شد . و متخصصان همواره نگران آن بودند که در آينده نه چندان دور روزي خواهد رسيد که منابع زير زميني نفت به پايان خواهد رسيد . هنوز هم اين نگراني ها وجود دارد . از همان زمان ، اين نگرانيها دانشمندان را بر يافتن راه هاي جديد براي توليد انرژي از منابع انرژي ديگر ترغيب نموده است . استفاده از انرژي اتمي ناشي از اين نوع بينش دانشمندان نسبت به آينده سوخت هاي فسيلي بوده است .

دانشمندان دريافته اند که منشأ تمام انرژي هاي مورد استفاده بشر حاصل از انرژي تشعشعات نوراني خورشيد است . اما نکته بسيار جالب اينکه منشأ خود انرژي خورشيدي ، انرژي اتمي يا انرژي حاصل از همجوشي اتم هاست . بنابر اين انرژي اتمي ريشه و منشأ تمام انرژي جهان هستي است . از ابتداي قرن بيستم که دانشمندان به انرژي  عظيمي که در اتم برخي فلزات سنگين مثل اورانيوم و پلوتونيم وجود دارد ، پي بردند . تحقيقات فراواني به منظور يافتن روش هاي مناسب به منظور استفاده از اين انرژي عظيم توسط دانشمندان کشورهاي پيشرفته انجام شده است . اين تحقيقات در سال 1956 به ايجاد اولين نيروگاه اتمي دنيا در آمريکا منجر شد و عملاً از سال 1960 ميلادي استفاده از انرژي اتمي به جاي سوخت هاي فسيلي به تدريج در حال شکل گيري است.(4)


اشتراک بگذارید:

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 3,000 تومان
نمایش لینک دانلود پس از پرداخت هزینه

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
file50_1872668_4221.zip31.8k

پاورپوینت آشنايي با RAID

پاورپوینت آشنايي باRAID لينک پرداخت و دانلود *پايين مطلب*  فرمت فايل:powerpoint (قابل ويرايش و آماده پرينت)   تعداد اسلاید :18 RAID •مخفف عبارت   Redundant Array of Inexpensive Disks •تعريف : سازماندهی چند ديسک ارزان به گونه ای که يک ديسک با حجم حافظه زياد و کارايی بالا به نظر برسد. پخش داده (Data striping) و افزونگی (Redundancy) •مهمترين مفاهيمی که بايد در طراحی و پياده سازی ديسک ه ...

توضیحات بیشتر - دانلود 2,000 تومان

آخرین محصولات فروشگاه